niedziela, 5 stycznia 2014

Jak powstała "Idylla" - najczęściej oglądane zdjęcie w historii? /by Michał Strączek/

Słynna "Idylla" - tapeta z Windowsa XP © Chuck O'Rear
Chyba każdy z nas zna słynną tapetę z Windowsa XP, która w szczycie popularności tego systemu, mogła być obecna na ponad 1 miliardzie komputerów na całym świecie. Jak, gdzie i przez kogo zostało wykonane to niezwykłe zdjęcie? Jak sfotografowany obszar wygląda w dzisiejszych czasach? Oto historia prawdopodobnie najpopularniejszego zdjęcia świata.

Autorem tej niezwykłej fotografii jest Chuck O'Rear, który przez wiele lat pracował dla National Geographic. Zdjęcie zostało wykonane w 1996 roku, a wiec pięć lat zanim swą premierę miał najnowszy wtedy system operacyjny Windows XP. Jak sam fotograf zapewnia, jego dzieło nie zostało w żaden sposób ulepszone komputerowo.
Fotograf sprzedał swoje zdjęcie agencji fotograficznej Corbis, której właścicielem jest Bill Gates - współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. O'Rear nie podał do publicznej wiadomości za jaką kwotę fotografia została sprzedana Microsoftowi, choć sam fotograf przyznaje, że była to ogromna kwota. Podobno, to drugie pod względem wielkości honorarium za zdjęcie w historii, po fotografii Billa Clintona tulącego Monikę Levinsky.  

© Carolyn Younger

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz