poniedziałek, 28 października 2013

Radek Jaworski ''Krzyk Ciszy'' - wystawa fotografii

Photographs © Radek Jaworski
W dniach od 11 do 31 grudnia 2013 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Fotografia - kreator spojrzeń, wystawa fotografii Radka Jaworskiego pt. "Krzyk Ciszy".

Zdjęcia prezentowane na wystawie to pełna ekspresji artystyczna wizja, nawiązująca w przejmujący sposób do tematyki katyńskiej. Są to w większości fotografie wykonane w ramach projektu dyplomowego "Chrystus Katyński", który był realizowany przez Radka Jaworskiego w latach 2008–2010. Punktem wyjścia do jego twórczych poszukiwań była rzeźba Maksymiliana Biskupskiego "Chrystus Wszystkich Zaginionych". Czterometrowy, wykonany z brązu monument znajdował się wówczas w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Fotografie zostały wykonane w trudnych warunkach, wynikających z trwającego wówczas remontu w kościele. Brak odpowiedniej ekspozycji rzeźby i swobodnego dostępu do niej, stanowiły dodatkowe utrudnienie i wyzwanie. Efekty wizualne uzyskano przy użyciu czysto fotograficznych środków, bez cyfrowej ingerencji w obraz. Zdjęcia nie są reprodukcją rzeźby. Odchodzą również od prezentacji jej dosłownego przekazu – anatomii umierania i cierpienia. Wybiegają poza fotografowany przedmiot w stronę malarskich, niekiedy surrealistycznych wizji i przedstawień, nawiązujących między innymi do symboliki vanitas.

Radek Jaworski – artysta fotografik, absolwent kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W 2010 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Pracę dyplomową pt. "Chrystus Katyński" obronił w pracowni Fotografii Kreacyjnej profesora Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów Forum. Publikuje w prasie codziennej oraz w wydawnictwach artystycznych, krajoznawczych i encyklopedycznych. Jest autorem fotografii zamieszczonej na znaczku pocztowym, wydanym przez Pocztę Polską SA w 2010 roku z okazji Roku Chopinowskiego. Prace jego autorstwa znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, RPA i Stanach Zjednoczonych.

Oświęcimskie Centrum Kultury  
32-602 Oświęcim
ul. Śniadeckiego 24

Photographs © Radek Jaworski

Photographs © Radek Jaworski

Photographs © Radek Jaworski

Photographs © Radek Jaworski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz