czwartek, 28 listopada 2013

Renesansowy Street Art by Jola Kudela

Photographs ©  Jola Kudela


W ubiegłym roku (2011) Kudela zaistniała jako street artist na rynku polskim serią murali "Renesansowy Street Art" na warszawskiej Pradze. Głównym założeniem projektu było odtworzenie 10 arcydzieł światowego malarstwa przy współudziale współczesnych mieszkańców miasta.

Projekt był częścią powstałego pod egidą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedsięwzięcia Jacka Schmidta „Otwarta pracownia wizytująca – znaki miasta". Każda z prac Kudeli była kolażem, w którym oryginalne fragmenty popularnego obrazu wkomponowane zostały w fotografie współczesnych.

To zderzenie renesansowego neoplatonizmu, który chciał poprowadzić ludzi ku szczęściu przez miłość i piękno, z warszawską Pragą, dzielnicą zakodowaną w zbiorowej, miejskiej świadomości jako miejsce złe i niebezpieczne.Zmiana kontekstu dzieł miała z jednej strony charakter prowokacji, a z drugiej osadziła projekt w bardzo konkretnej przestrzeni praskiej.

Na przykład w „Wiośnie", będącej przetworzeniem obrazu Boticellego, w rolę trzech Gracji wcieliły się trzy pensjonariuszki praskiego Domu Dziennego Pobytu.

Dla Kudeli istotne są reakcje widzów – przechodniów, mieszkańców światowych metropolii i współartystów zajmujących się street artem - na rozklejone w przestrzeni urbanistycznej prace. Ich reakcje dokumentowała we wcześniejszych projektach w Paryżu, a rezultaty stały się kolejnym ciekawym „projektem w projekcie". - Wychodząc do miasta – mówi Kudela – przede wszystkim wychodzę do widza, szeroko rozumianego odbiorcy. - Używam miasta jako swoistej galerii i staram się nawiązać dialog intelektualny z potencjalnym odbiorcą moich prac. Ale równocześnie ściany, domy, ulice, architektura miasta oraz jego mieszkańcy są przedłużeniem moich obrazów i ich integralną częścią. Staram się aby moje obrazy były spójne z miejscem i wnosiły w nie nowe wartości estetyczne - opowiada artystka.

Jola Kudela - polski street art

Źródło: materiały prasowe
"Niewierny Tomasz" na rondzie Daszyńskiego w Warszawie
Buy here: www.blurb.com
Zobacz i Przeczytaj Więcej »»

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz